miangl1185
miangl1185 miangl1185
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

need helppp asap plsss i added a pic ​

need helppp asap plsss i added a pic class=

Respuesta :

glasaileen9 glasaileen9
  • 24-03-2021
16/2
According to PEMDAS

Multiplying/dividing comes first when you read the equation from left to right
Answer Link

Otras preguntas

What does the term adaptation mean? How does adaptation explain the patterns of distribution of plant and animal species in the world? please help me!
you buy six notebooks and a backpack. The cost of the backpack is$ 17.90. You pay 6% in sales tax. Your total bill is $30.74 how much does each notebook cost?
What number is 35% of 22?
By the early 2000s, which country was Taiwan’s third-largest trading partner? A. South Korea B. Japan C. United States D. China
Mrs. Baker paid $2.50 for 5 pounds of bananas. Write an equation relating to the cost to the number of pounds of bananas. How much would Mrs. Baker pay for 8 po
What is the name for (NH4)2SO3 . H2O?
a gallon of water weighs 8.354 pounds. Simon uses 11.81 gallons of water while taking a shower. about how many pounds of water did Simon use?
How did Cromwell’s agents punish a woman who attributed a miracle to the image of Our Lady at Walsingham?
What is the value of x in the equation 4x + 8y = 40, when y = 0.8?
1% of what number is 7