dianealexis456 dianealexis456
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

During one game, the student council collected $121.25 for the 97 hotdogs they sold. What was the cost of a hotdog?​

Respuesta :

angeleslemusmi angeleslemusmi
  • 23-03-2021

Answer:

The cost of each hotdog is $1.25

Step-by-step explanation:

You need to divide $121.25 by 97.

121.25 ÷ 97 = 1.25

Answer Link
0613441
0613441 0613441
  • 23-03-2021

Answer:

$1.25 per hotdog

Step-by-step explanation:

$121.25 divided by 97= $1.25

:D

Answer Link

Otras preguntas

use the distributive property to express 24+36
Which of the following shapes is convex?
I need help ASAP. show work. So I can learn :)
is 1/2 gallon greater than 5/8 gallon?
I've been out, and need help. i have been given 1 hour to complete this exam. i have half done and need help with these. please help?
PLZ HELP AND EXPLAIN AS MUCH AS POSSIBLE SHOW WORK
(Please Answer)What factor of a strong economy did adam smith argue should be minimal?A: Voluntary exchangeB: Division of laborC: Profit motiveD: Government int
HELP PLEASE THIS IS FOR TOMORROW AT LEAST 3 PARAGRAPHS if you could be a superhero what would you call your self and what kind of superhuman powers would you ha
All the plumbing fixtures and toilets should be low flow, which reduces the amount of water needed while still maintaining the pressure. true or false
What are three historical aspects of typography?