lilcapalot889 lilcapalot889
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jillian bought 2 3/4 pounds of flour. Victoria bought 1 1/2 times as much as Jillian. How many pounds of flour did Victoria buy? ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-03-2021

Answer: 4.125

Step-by-step explanation:

2+3/4= 2.75

2.75•1.5= 4.125

Answer Link

Otras preguntas

If a 42-piece set of stainless steel flatware costs $113.40 at a certain store, what is the cost (in dollars) per piece?
"The entire world is a dreadful collection of memoranda that she did exist, and that I have lost her! Well, Hareton’s aspect was the ghost of my immortal love;
Charlotte needs to raise money for a charity benefit she is attending. At lunch, she asks her friend, Samantha, to attend the benefit to keep her company and Sa
Karen is replacing an old water storage tank on her farm with two smaller tanks that together have the same storage capacity as the old tank. The capacity of th
Find tan A. Can someone help me with this one??
Nick observes thickening and discoloration of the nail of the index finger. Nick is most likely suffering from a/an [blank] infection.
If the function f(x)= x - 10 were graphed, which of the following would be true? A. All the y-values would be negative. B. As the x-values increase, the y-value
The main point Paine makes in paragraph 4 of Common Sense is thatSelect one:a. the economy of the colonies is dependent on Great Britain.b. the colonies have th
which sentence describes air pollution
Of the many difference concepts, such as geography, culture, language, race, and political boundaries, that have defined Latin America which do you think is mos