theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

During 2021, its first year of operations, Pave Construction provides services on account of $152,000. By the end of 2021, cash collections on these accounts to
The histogram shows how many jogging runs Maria made each interval if miles
Adjetivos Complete each phrase with the appropriate adjective from the list. Make all necessary changes. Word Bank reference antipático difícil interesante jove
A lawn mower costs $125 and there is a rebate of 20%. How much will the lawn mower cost after the rebate?
G=h(t) + 1.5 (h)(o) is an equation that represents the gross pay when working overtime: Gross pay = hourly wage (time worked) + 1.5 (hourly wage)(overtime hours
the sum of 3 fithteens and 4 twos​
Which of the following are TRUE? A function can call another function. As long as the function is defined anywhere in your program, it can be used anywhere else
Convert the decimal to a fraction and reduce to lowest terms. 98.454
a cafiteria sells 30 drinks evrey 15 min predict whether at the rate the cafiteria will ell at least 90 drinks evrey hour
three plane tickets to new york cost 2 472. of each plane ticket cost the same amount about how much does one ticket cost?