jennarosebrand35311 jennarosebrand35311
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the nearest​ store, 5 bags of dog food cost ​$.17.50 How much would amelia spend on 3 bags of dog ​food?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-02-2021

Answer:

$10.50 for three bags of dog food

Step-by-step explanation:

17.50 / 5 = $3.50 per bag of dog food

so 3.5 * 3 = $10.50 for 3 bags of dog food

Answer Link

Otras preguntas

what four minerals did the colonist steal from the congo and in south africa
Pls help with this all questions
Help please!!!! !!!!!!!
okay I told me it was two plus two please
similarities south american revolution and mexican revolution
What prompted the U.S formally to state its open door policy and 1899 in 1900
Which of the following statements about addiction is false
Fiona bought 5 HD videos and 2 classic videos for $31.
describe the problems of immigrants in the late 1800s
Which graph shows y=2⌈x⌉−3 ?