boogs050709 boogs050709
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A two pound bag of
apples costs $5.00. How
much would it cost to
purchase 10 pounds of
apples?

Respuesta :

Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
rlaura1738 rlaura1738
  • 25-02-2021
Two pounds=5.00
One pound= 5/2 = 2.05
10 pounds= 2.05 *10 =20.05
Answer Link

Otras preguntas

Differences between oral literature and written literature
Most of the elements in the periodic table are
Name three types of connective tissue
What is the dispute between john proctor and thomas putnam?
What is 16.54 as a fraction?
PLEASE HELP ! Instructions: For this assignment you will write sentences using the -go verbs in the present tense. You may write a: Story Poem Dialogue Song Jin
Suppose the government wants to reduce this type of unemployment. Which of the following policies would help achieve this goal? Check all that apply. Improving
An excel _____ allows data easily to be summarized and charted.
100 POINTS what is the slope of the line? A. -5 B. -1/5 C. 5 D. 1/5
Why do we break the into "systems" when discussing it? Why don't we just talk about the entire body all at once?