owlfan owlfan
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $0.49 for 1 pound. How much will 1.31 pounds cost?

Respuesta :

aliciamaida1214 aliciamaida1214
  • 25-02-2021
ANSWER: 0.64 cents

EXPLANATION: 0.49x1.31 = 0.6419 = 0.64
Answer Link
AlterrLKN
AlterrLKN AlterrLKN
  • 25-02-2021

Answer:

0.64

Step-by-step explanation:

Bananas:0.49:1

?:1.31

1x1.31 is 1.31 so

0.49x1.31=0.64

Answer Link

Otras preguntas

anong arts and crafts sa Saudi arabia
The arrow labeled C represents a transfer of chemical energy to mechanical energy. Explain why this is true or false. True or False. The arrow labeled A represe
1. Explain how factors, such as teacher employment, academic freedom, liability, and teachers' personal lives are influenced by the law. 2. Describe students' l
Who was the 23rd president of America?
Which of the following was not a reason that most members of immigrant families had to get a job? A. The jobs available to them did not pay very much. B. They h
Samsung markets a wide range of different technology products including smart phone, Tablet,Televisions. Each product appeals to a different segment. This is an
find the lengjth of the missing figure.x=__cm​
Spanish Helpp!!!!which verb do we use to form future tense? look at the picture above ASAP!!! ​
Please help me !!! I need help I’ll mark brainliest
Briefly describe the early battles of the civil war. I have to briefly describe - 1. Battle of Fort Sumter 2. Battle of Bull Run 3. Battle of the Ironclads 4. B