ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

a. What is the approximate perimeter of the concrete region? b. What is the approximate area of the concrete region?
Which of the following is a result from the Potsdam Conference? A. Germany was divided into four occupation zones, each controlled by the Soviet Union. B. Ge
Help me FOR Number 7 I NEED WORK PLZ
The area of a square can be found using the equation A = s², where A is the area and s is the measure of one side of the square. Match the equation for how to s
Explain why an author might choose precise words over vague words.
Which sentence is punctuated correctly? we had to memorize washington’s farewell speech. i have subscribed to cooking magazine for many years. edward once said
Graph the solution of 5 ≤ 9 - 4a
25 POINTS!!!!!!!!!!!!! PLEASE EXPLAIN Alicia is creating a website for Rocky Mountain Sports. Her assignment is to cover winter sports throughout Colorado. Whi
What is one main difference between the cell wall and the cell membrane? a The cell wall is more fragile than the cell membrane. b Cell walls are only found s
The cycle of the moon through its phases or the synodic month is___.