danielgonzoporto danielgonzoporto
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

At Panera one bagel costs $0.65. Thirteen bagels cost $7.90. Is the cost of bagels proportional to the number of bagels?

Respuesta :

darknightharris763 darknightharris763
  • 23-02-2021

Answer:

no

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Translate the word phrase into a math expression. 11 fewer than the quotient of 2 and a number. 11−(2÷n)11−(2÷n) 11−n÷211−n÷2 11−(n÷2)11−(n÷2) 2÷n−11
Why do so many compounds dissolve in water?
"every persecuted individual and race should get much consolation out of the great human law, which is universal and eternal, that merit, no matter under what s
Maggie incorrectly says that the percent of mute swans is equivalent to 536. Explain her likely error.
Which details apply to a financing contract? Check all that apply
Calculating dosages ch 4 if a satellite can travel 200 feet per second, how many hours will it take the satellite to travel 10,000 miles
Evaluate p(-2) for the function
Find the least common multiple of 5x^4 and 6x^2
Cartels are difficult to maintain in the long run because:
According to the lemon law if you are not satisfied with the purchase of your new car your new car can be returned or replaced?