dancingdolljordyn dancingdolljordyn
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brian buys 6 cookies and 1 bottle of water. The total cost is $9.25. If the bottle of water costs $1.65, which equation can be used to determine the cost of 1 cookie?

Respuesta :

peytonhickman81 peytonhickman81
  • 23-02-2021

Answer: $1.50

Step-by-step explanation: $9.25 - $1.65 = $7.40 so we know all the cookies together cost $7.40 now we need find the cost of one of the cookies by splitting this into half twice. half of $7.40 is $3.50 half of $3.50 is $1.50 so the answer is 1.50.

Answer Link

Otras preguntas

4x^2 - 8x = 0 Pls help asap
What mountain chains on the coast of India helped protect the Indus Valley from invaders?
HELP PLEASE Write each number as a logarthm with base 3. 0 1 -2 4
why is India a bad country? poor country? bad skin colour? dangerous country?#this is racism (•‿•)​
WILL GIVE BRAINLIEST AND 20 POINTS! Calculate the volume in milliliters of a solution required to provide 2.14 g o sodium chloride from a 0.930 M solution.
Under the UCC Article 2, if a buyer breaches a sale of goods contract, the seller gets specific remedies. (List 2 of these)
Answer the question as soon as possible
Johnny is saving money to buy a Nintendo Switch. He already has $100 saved. He plans to save $20 from his allowance each week. Write the equation that represent
Which equation represents the function modeled by the graph?
Sketch the linear function f(x) = 1/4 (3x + 2) − 4x. Select the TRUE key feature of the graph. A) y-intercept (0, 1/2 ) B) x-intercept ( 1/4 , 0) C) x-interc