cionie4
cionie4 cionie4
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 mL of medicine cost $2.00 to produce, then how much does 1L cost?

Respuesta :

muzamilmustafa
muzamilmustafa muzamilmustafa
  • 23-02-2021

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

1L has 1000ml, so 1000/20=50x$2.00=$100

I think

Hope this helps

:)

Answer Link

Otras preguntas

what are the different types of gorilla?
Describe and explain how petrol is separated from the mixture of hydrocarbons in crude oil?
To make 6 glasses of lemonade, Karla uses 1/2 cup of sugar, 1/2 cup of lemon juice, and 51/2 cup of water. If Karla wants to make 10 glasses of lemonade, which
You want to determine if one peak is steeper than another peak, based on a topographic map. What would you see on the steeper peak?
In the thermal decomposition of copper carbonate, the black solid left behind weights less than the original copper carbonate . Why?
Summarize the way plants store extra sugar
which one of the following sentence contains a predicate adjective
How do you multiply 5/12 times 2/9?
If the supplement of an angle is two-third of itself ,then its supplement is
what is a cloudburst?