mmakunenge5385 mmakunenge5385
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mandy can buy a package of 12 erasers for $1.80 or a package of 8 erasers for $1.44. Part A How much does each eraser cost in each package?

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 26-01-2021
1.80/12=15 cents each
1.44/8= 18 cents each
Answer Link

Otras preguntas

Relatively flat, raised areas of land are called plateaus. Please select the best answer from the choices provided a. True b. False
In which layer of the atmosphere do birds fly? a. The mesosphere b. The stratosphere c. The thermosphere d. The troposphere
How often does an El Ni o event occur? a. about every other year b. every 10 years c. about every 2 to 3 years d. about every 3 to 7 years
When nations try to maintain the balance of power they __________.
Although Roosevelt helped the nation's morale, his programs did little to pull the United States out of the Depression. a. True b. False Franklin Roosevelt
In "The Long Journey Through the Wilderness," who leads the Israelites out of slavery in Egypt and through the wilderness to the Promised Land?
All of the following are sources of renewable energy except __________ energy. a. solar b. hydroelectric c. natural gas d. biofuel
The area of the base of a prism is 60mm. The perimeter of the base is 40mm. The height of the prism is 8mm. What is the surface area of the prism? A. 168mm B. 3
What is stage 2 in sleep?
Which future state was NOT a part of the Mexican Cession? a. Utah b. Colorado c. Arizona d. Oregon