99060877
99060877 99060877
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts are $4.54 for 14 ounces. What is the cost per ounce?

Respuesta :

kalexande2857
kalexande2857 kalexande2857
  • 25-01-2021

Answer:

.32

Step-by-step explanation:

4.54 divided by 14

Answer Link
abiolataiwo2015
abiolataiwo2015 abiolataiwo2015
  • 12-05-2022

If Peanuts are $4.54 for 14 ounces. The cost per ounce is: $0.32.

Cost per ounce

Using this formula

Cost per ounce=Cost price/Ounces

Where:

Cost price=$4.54

Ounces=14

Let plug in the formula

Cost per ounce=$4.54/14

Cost per ounce=$0.32

Therefore the cost per ounce is: $0.32.

Learn more about cost per ounce here:https://brainly.com/question/26801891

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

In the United States, the first female physician was:
Does the application of heat to a substance always produce a chemical change?
Were the "duck and cover" drills, as promoted by civil defense initiatives, effective measures for protection? A. No, but since the government had no idea how
NEED SOME MATH HELP
can some one please help me don't get it
Why do the people stop using the river?
resolva o sistema abaixo a)3x +y=8 x +3y=6
Tony worked 4 2/3 hours on his science project. Sonia worked 1 1/4 times as long on her science project as Tony did.For how many hours did Sonia work on her sci
Which profession best fits this description? Defiende al acusado. Debe saber las leyes del Estado a la perfección. A. doctor B. camarero C. cocinero D. a
When she wore her new​ necklace, she​ ________ like a queen. A. feelen B. felled C. felt D. feeled