zairapperez15 zairapperez15
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate: 3 1/4 miles in 11/2 hours

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 26-01-2021

Answer:

6/10 of a mile in one hour

Step-by-step explanation:

3.25 ÷ 5.5 = 0.59 or approx 0.6 miles

Answer Link

Otras preguntas

Harry invests 6000 in the savings account that account payis 3.4% compound interest per year what out the value of his investment after three years give you a r
At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 1/5 ounces. What is the unit cost (Cents per ounce)?
In what kind of text dose an autor his or her point of view and opinions
PLEASE I NEED HELP FAST! *Which is a natural property of nicotine?* A) It acts as a growth agent. B) It acts as a coloring pigment. C) It acts as an insecticid
Why did the Roman Empire fall?
Harry invests 6000 in a savings account. The account pays 3.4% compound interest per year. Work out the value of his investment after three years. Give your ans
Which of the following statements is true about Escherichia coli? a.E. coli cannot survive in anaerobic conditions. b.E. coli cannot survive in aerobic condit
Congress is able to divide up legislative labor through the use of
5. The reproductive process of the specialized cells used for human reproduction is called?
Why were the Western states the first in the nation to grant full rights for women?