lalawilson055 lalawilson055
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

You have $4.10 and would like to buy some almonds .if a pond costs $8, how many ounces can you buy ?

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 25-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

we know that 1 lb=16oz

16 oz almonds = costs 8 dollars , we divide the cost to oz

8/16=0.5 dollars / oz

4.10/0.5=8.2 oz

for 4.10 dollars you buy 8.2 oz

Answer Link

Otras preguntas

What Are the Most Common Currency Bills in the US?
What is The square root of 3 plus the square root of 1/3?
Which of the following best describes deflation as it relates to Earth science? A. Beach erosion caused by high tidesB. An avalanche caused by skiersC. High ti
what is a example in the real world of cell wall?
what is the kinetic energy of a 3-kilogram ball that is rolling at 2 meters per second?
what's the answer to v+9/3=8
the look and feel of a rocks surface is its what
Which rock is formed from broken-down pieces of rock? How do you think these pieces harden into rocks in nature?
I need help on number 5
What must occur before clouds can form?