ballerthesavage5380 ballerthesavage5380
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?

Respuesta :

sandlee09
sandlee09 sandlee09
  • 25-01-2021

Answer:

c = 3.45 * p

Step-by-step explanation:

Since the total cost of Cheddar Cheese is dependant on the number of pounds that are being purchased then to calculate the total cost we would need to multiply the price per pound by the number of pounds being purchased. Therefore, the following equation would best represent the total cost of the cheddar cheese...

c = 3.45 * p

Answer Link

Otras preguntas

which of the following provides an example of humans adapting to their environment? building a house with a lot of insulation in a cold climate digging irrigati
____ is the process by which internal environments of an organism are regulated.
What are the causes of a low blood oxygen level?
Why isn't sodium contributing to the body mass
Why is the federal income tax a progressive tax?
Tragedy is intended to be depressing. true or false. user: the setting of a short story includes time, place, cultural aspects, and characterization. true false
What are 1000-gallon propane tanks?
The sequence of a DNA strand is ACCTGGAT. What will be the sequence of its RNA transcript?
what answer would this be (-3)(-5)(0)
What is the z score of a value that is 2.08 standard deviations greater than the mean