evngelic
evngelic evngelic
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

if anyone is willing to, please help me with this? Thank you .

if anyone is willing to please help me with this Thank you class=

Respuesta :

bexwhite2610
bexwhite2610 bexwhite2610
  • 24-01-2021

Answer:

divide the cost by the amount.

4.95/5 = 0.99

8.50/10 = 0.85 (better buy)

3.59/3 = 1.20

4.99/5 = 1.00 (better buy)

1.25/16 = 0.078125

1.55/20 = 0.0775 (this one is the better buy however when you round to 2dp they are both the same price of 0.08.)

Answer Link

Otras preguntas

Which two points are on the graph of y=x+3?
help pls Factor completely. 5x2-2x - 7​
Plzpzlzpzlzpzlzplzpzlz
What is the difference between enumerated and implied powers?
What are other major way pharmaceuticals get into the water system?
conclusion sentence about the importance of reaching goals in life​
hi buddy how are you are you okay? everything doing well hope you’re okay and being good in school you got this
What is a creative or ingenious way to improve the quality of education at your high school?
______________ happens when you perform more training than your body can recover from. will give brainliest
HELP ASAP ALL YOU NEED IS PIC BELOW