lovkaren0889
lovkaren0889 lovkaren0889
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 3 gallons of ice cream for $9.50. Which proportion
can be used to find the cost of 7 gallons of ice cream?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 28-01-2021

Answer:

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 3 gallon ice cream = $9.50

Find:

Cost of 7 gallon ice cream

Computation:

Cost of 1 gallon ice cream = 9.50 / 3

Cost of 1 gallon ice cream = $3.1667 (Approx.)

So,

Cost of 7 gallon ice cream = 7 x 3.1667

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Answer Link

Otras preguntas

Please help me answer this question (file attached) and share how you got the final answer. Thank you! I appreciate your help!
Please help will make brainlyest answer fast please
GIVING BRAINLIEST!!!On a scale, there are two circular magnet on a syringe. The first time, they put the magnets with different poles and the second time, they
Historical Fiction Journal Entry never fall down patricia mccormick
Why do comets have tails? OA. The sun vaporizes part of the ice of the comet. B. The sun's gravity pulls them apart. C. Comets are unstable and naturally disint
The Enlightenment was _____.
Among us states Louisiana ranks #2 in what two cash crops
700 divided by 12 BUT WITH A REMAINDER I DONT GET IT
What formula could you use to help find the area of the given triangle
Julio fills some bins with comic books. There are 8 comic books in each bin. How many bins of comic books does he fill if he has a total of 48 comic books?