ladydestine ladydestine
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Dwayne bought 12 pounds of nails for $45.48. What was the price per
pound?
A. $7.89
B. $7.39
C. $3.79
D. $3.50
answer pls

Respuesta :

jorryndickenso
jorryndickenso jorryndickenso
  • 24-01-2021
C. $3.79 is the answer
Answer Link
tayler144060 tayler144060
  • 24-01-2021
C. $3.79
45.48/12=3.79
Answer Link

Otras preguntas

If dehydrogenation reactions were not possible and cells could only carry out basic redox reactions, how would this affect the ability of cells to harness energ
if alpha and beta are the roots of the equation 4 x square - 5 x - 1 equals to 0 find the quadratic equation whose roots are two minus alpha coma to minus beta​
What was the total amount deducted from Lily’s pay for Federal, State, and Local income tax?
15. A student created a scale model where distances in space were scaled to fit into the United States. The Earth was set as Austin and Proxima Centauri was set
Use the excerpt from Travels and Works of Captain John Smith to answer the question. Your response should be a paragraph in length. How did events like the
Use the commonlit text "The Harlem renaissance", to answer the following questions. In the context of the text, how has America changed over time? How does the
then he spent $34 on lunches the next week.how much was in his account then?
Which technology permitted homesteaders in the west to plant crops in the prairie in the 1860s and 1870s?
what are the multiples of 2 from 101 to 200??
what is the most likely effect of random errors on data