tytzzstdst tytzzstdst
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

Can somebody help me out for brainliest please ?

Can somebody help me out for brainliest please class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-01-2021

Answer:

✔️(20, 16)

✔️(15, 12) = 15 pounds of beans cost $12

Step-by-step explanation:

✔️20 pounds of beans is represented by the ordered pair, (20, 16). On the graph, when beans (x) = 20 pounds, cost (y) = $16.

✔️Also, the ordered pair (15, 12) means that 15 pounds of beans cost $12. From the graph, when beans (x) = 15 pounds, cost (y) = $12.

Answer Link

Otras preguntas

Which organism would be the secondary consumer in this food chain? leaf insect bat cat
Why were more Americans able to buy luxury items such as cars during the 1920s?
divide 63 apples into two groups so the ratio is 2 to 1
What role do minor characters play in a piece of literature?
In An inconvenient truth, an increase in greenhouse gases is dangerous because
12/20 in simplest form
How does the valence of each element help you determine the structure of the glucose molecule?
Which of the following required all states to return fugitive slaves to their owners? A)the Connecticut Compromise B)the Great Compromise C)the Three-Fi
Which fractions are equivalent to -15/20 ? Choose all answers that are correct. A. -2/3 B.9/-12 C. -12/16 D. -25/30
How did the Seminole resist removal from their land? They fought a series of wars against the U.S. army. They filed a lawsuit against the U.S. government. They