Seudónimo Seudónimo
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the corner produce market, apples cost $1 each and oranges cost $2 each.



Find the cost of the following:

6 apples and 3 oranges

5 apples and 4 oranges

8 apples and 2 oranges
PLS HELP!!

Respuesta :

nicholasphinx
nicholasphinx nicholasphinx
  • 23-01-2021

Answer:

the answer is $47

Step-by-step explanation:

you'll multiply the prices of their corresponding prices

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of nictating membrane?
Which nations serve as international peacekeepers? Canada and the U.S. Greenland and Mexico Mexico and the U.S. the U.S and Greenland
what is the molarity of a solution which contains 0.40 mole of a substance dissolved in 1.6L of solution?
I need help on number 17 and 18 on how to find the area of the figure
Why do gorillas beat their chests?
135 is 30% of what number
For what primary purpose did the Spanish enslave many American Indians?
Light enters water from air at an angle of 25° with the normal, Θ1. If water has an index of refraction of 1.33, determine Θ2. A) 18.5° B) 34.2° C) 3
Before you meet with a sexual assault victim, you run through the advocacy steps in your mind. What is the second step of advocacy?
How are the carbon, oxygen, and nitrogen cycles vital to sustaining life on Earth?