stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

In feudalism a knight must _____. protect serfs from unscrupulous vassals? pay fiefs to a vassal? be ready to defend his vassal's territory as part of a "standi
A kite with a string 50 meters long makes an angle of elevation of 58o with the ground, assuming the string is straight, how high is the kite? Round your answer
Explain how to use the standard normal table to find the probability associated with the shaded area under the curve.
A 70 kg box is slid along the floor by a 400 N force. The coefficient of friction between the box and the floor is 0.50 when the box is sliding. Find the accele
Periods of rem sleep alternate with periods of non-rem sleep in a cycle that recurs every ______ minutes or so
The thin mantle of life that covers the Earth is called a(n): a. ecosystem. c. population. b. biome. d. biosphere.
The coordinates of quadrilateral FGHJ are F(-5, -3), G(-3, 3), H(3, 5), and J(7, -1). Find the midpoint of FJ A) (0,4) B) (1, -2) C) (-4, 0) D) (5, 2) This is
Judah worked at the bakery for 14 hours last week. He spent $12 of his earnings on a cake for his father’s birthday. If he was left with $86 after buying the ca
what groups fought each other in range wars?
¿para qué usamos ____________? cerrar los discos descargar