Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

Henri Fayol believed that production could be increased by having each worker complete smaller tasks or job elements. This is known as: O division of work. O
question in the pictures
Which of the following is a social news site? Digg 4Chan Flickr Amazon
What makes a cloud form at the front?
Look at the pic and ANSWER CORRECTLY FOR POINTS​
what is the kinetic energy of a 1.00g hailstone falling at 8.50m/s
A_________ economy is an economic system in which the basic questions of what, how, and for whom to produce are resolved by buyers and sellers interacting in ma
A chemist dissolves 377.mg of pure potassium hydroxide in enough water to make up 130.mL of solution. Calculate the pH of the solution. (The temperature of the
Someone with warm skin tones would probably look good in all the following EXCEPT A. dark orange. browns. C. olive green. D. bright red.
an example of participation in market research by the technical integrated product team memner