perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Find the lengths of two segments whose sum is 45 and whose ratio is 2:3
What value of x will make 4x-1=4x+7 true ?
The sum of twice a number and 10 is 36
How do I solve #38?
Caitlin had $402 in her bank account. She withdrew $15 each week to pay for a swimming lesson. She now has $237. a. Write an equation that can be used to fi
What is the advantage of binary fission for prokaryotes? They can fight disease. They can adapt easily to any environment. They can vary their shapes. T
What was a result of louis XIV's rule in France
Why lava would seem to be glitering
A circle is defined by the equation x2 + y2 + 8x + 22y + 37 = 0. What are the coordinates for the center of the circle and the length of the radius?
If the sales tax is 3% what is the cost of a pair of shoes with a price of $55?