Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

Anyone knows the answer to this help a girl out
The availability of a wide variety of goods and services is a characterisitic of a es ) A p rivate economy. BAH að l command economy. capitalist economy. tradit
is hl a molecular compound
Which number is the smallest? A) 5.6123 B)5.6245 C) 5.6023 D) 5.6985
how does bacteria change soil
what happens to the vapor pressures of a substance when the temperature increases
What type of triangle is this? Side lengths of 7.36 m, 3.16 m, and 5.45m and angles that measure 43degrees, 23 degrees, and 114degrees
Find the domain of the function. (Enter your answer using interval notation.)
Help plz Which eating disorder is most likely to make people gain weight? bulimia nervosa purging disorder binge-eating disorder
According to Faraday, what is produced by a changing magnetic field? Select one: a. Mirage b. Convex c. Induced voltage d. Electrostatic force e. Diffraction f.