br4ow3nookwuangr br4ow3nookwuangr
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sam bought a soft drink for 4 dollars and 7 candy bars . he spent a total of 18 dollars. how much did each candy bar cost?

Respuesta :

xkatieex xkatieex
  • 24-10-2016
18 dollars - 4 dollars for the drink = 14 dollars after you take out the drink
$14 divided by 7 candy bars = $2 per candy bar

Answer Link

Otras preguntas

What steps did the Incas take to unite their empire? Select all that apply. A.) They practiced tolerance of the cultural practices of different groups. B.) They
What term describes the scattering of the Jewish population
What is the domain of the relation
Why did the Pullman Palace Car Company only employ African American porters?
which Native American nation in the northern woodlands formed union nation called a leaugue.
What does akala mean by the term “a custodian of knowledge
What was the 13 amendment policy
Sumerian city states were ruled by Council's elected by the citizens
Which postulate or theorem proves CFE and DFE are congruent SAS AAS SSS ASA
Identify cause and effect explain the impact of the nuclear arms race on the role of the vice president