0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

Solve for y: xy-d=m?
What is the objetive and noun of the full moom is shinning in the sky
Solve for y: xy-d=m?
how did hitler become chancellor?
log3 27=3x+6 solve this please
log3/5 25/9=x-2 ? algebra 2
when does Katniss ask herself a tough question
What contraction rhymes with the opposite of narrow
why was boise chosen for Idaho's capital
Please tell me what is Post Hoc Ergo Propter Hoc?