akeelahgarrett11
akeelahgarrett11 akeelahgarrett11
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $2.39 per pound. Bananas cost $0.59 per pound. You have $15 to spend on g pounds of grapes and b pounds of bananas.

Respuesta :

elcharly64
elcharly64 elcharly64
  • 24-12-2020

Answer:

2.39g + 0.59b = 15

Step-by-step explanation:

Algebraic Expressions

Let:

g = pounds of grapes

b = pounds of bananas

Since grapes cost $2.39 per pound, g pounds of grapes cost 2.39g dollars.

Since bananas cost $0.59 per pound, b pounds of bananas cost 0.59b dollars.

The total cost of fruits is:

C = 2.39g + 0.59b

And this cost is equal to $15:

2.39g + 0.59b = 15

This is the equation that relates the costs of the fruits. If another condition was given, then we could find how many pounds of each fruit is to be purchased.

Answer Link

Otras preguntas

Please tell me what 26 x 2 1/2 is.
A pole 12 feet tall is used to support a guy wire for a tower, which runs from the tower to a metal stake in the ground. After placing the pole, Xin measures th
How long is the gestation period of an african elephant?.
[(7+x)^4}^3 Cane some body help me on this
2.If and what is the value of x? x = 9 x = 5/2 x = 4 x = 8
PLEASE HELP ASAP!!!!!!
what is aerobic respiration and anaerobic respiration​
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!! Read this text from the Constitution: AMENDMENT 19 Passed by Congress June 4, 1919. Ratified August 18, 1920. The right of citizens o
Which term describes a person's income before any deductions? Question 6 options: gross net interest total
1.Avinash is 1.8 m tall. Arun is 191 cm tall. How much taller is Arun than Avinash?a.18 cm (b) 10 cm (c) 11cm 2.The total length of 6 ropes of equal length is