jessieCochrane1600 jessieCochrane1600
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Adam says that to find the total cost of the rice, you should multiply 3.5 by $1.89. Do you agree? Explain your reasoning.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 24-12-2020

Answer:

$6.615

Step-by-step explanation:

Okay, does the value 3.5 represent the quantity of rice bought?

Let us assume this answer is yes, then we can go ahead and estimate the cost of the rice as

Total Cost =1.89*3.5

Total Cost =$6.615

Answer Link

Otras preguntas

Please help if it's possible. I'll give you points if you do it.
help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
sin(x) 3 = cos(x)- 3
Analyze Lisa's dream again from an information processing perspective.
Which of the following is not an example of an experiment? Multiple choice question. Picking a team that will win the World Series. Selecting a card from a deck
Write the balanced NET ionic equation for the reaction when AICI3 and Na₂S are mixed in aqueous solution. If no reaction occurs, simply write only NR. Be sure t
How many significant figures are in 0.00087676?
32^10-33x^5+1 find the real roots​
A person who loves performing, painting or drawing: _r_a____​
Choose the equation that represents the graph. PLS NEED FAST IF CORRECT ILL AWARD U y = −2x − 4 y = 2x + 4 y = −2x + 4 y = 2x − 4