FightClub5409 FightClub5409
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nadeen bought a magazine for $7.50 and two sandwiches that cost the same price. She spent a total of $20. How much did each sandwich cost?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 23-12-2020

Answer:

Each sandwich cost $6.25

Step-by-step explanation:

Subtract the price of magazine then divide the remaining amount with 2 since the price of sandwiches same

(20 - 7.5) ÷ 2 = 6.25

Answer Link

Otras preguntas

pls help with this math problem
Hard hard hard hard hard hard hard hard
If I make $50 very two weeks, how much will I make in 31 days.
Two boys san around a track that is 400 meters long. Miguel ran around the track three times in 240 seconds. Joseph ran around the track three times in 200 sec
134355785131 times. 9283838383 pls answer​
Another goal of the Lewis and Clark expedition (besides documenting the people, plants, and animals) was to try to find a water route across North America. What
The picture shows volcanoes and a trench that form where plates move towards each other this type of boundary is called The area where one plate moves under ano
Roots, Prefixes, & Suffixes Lesson 24 Unit Review Directions. Read the abbreviated definitions and complete the puzzle. A. Crossword Puzzle With Roots Acros
Who was Jorge spencer
help please need it rn​