Wyattdoodoodoo Wyattdoodoodoo
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Paint costs $19.95 per gallon. Nicole needs 1.25 gallons to complete a painting project

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 21-12-2020

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{19.95}{1} = \frac{x}{1.25}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 19.95 × 1.25 = 24.9375, 24.9375 ÷ 1 = $24.9375
  3. Round your answer: $24.9375 → $25.00

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Can someone check my chem questions?
How did the code talkers develop the original version of the Navajo code
Your debit card is stolen, and you report it to your bank within two business days. How much money can you lose at most?
A scientist has correctly gone through all the possible steps in a dichotomous key, but has not identified an insect. Which most likely describes why he did not
how do i find the circumference if i don't have a radius?
why is the sky blue?
simplify fully a) √12b) √27c) √50
In a word game, you choose a tile from a bag, replace it, and then choose another. If there are 32 vowels and 12 consonants, what is the probability you will c
Being friendly and communicating enthusiastically with coworkers is an example of
Which BEST identifies the main problem or conflict in this passage? A) Amak needs to find food for himself and his family. B) Amak cannot stop crying about th