roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Carlota does 2000 J of work on a machine. The machine does 500 J of work. What is the efficiency of the machine? 4% O 25% O 75% O 400%
st. mary's private school fees of 10,00 per term have been increased by 20%. Find the total fees a parent pays for his child for the academic year of 3 terms.
Order the values from least to greatest.
Explain how “Philippe Petit’s Dangerous Stunt” differs from “Philippe Petit’s Inspiring Feat” in the way it describes Petit’s walk across the wire. Use details
assume that y varies directly as x. If y= -15 when x=5, what is the constant of variation?
a number b subtracted from 9.8 is greater than -4 (write as an inequality)
Write five (3) sentences with oxymoron expressions about things you do or youobserve in your daily life situations.​
What is the prime factorization of 6
Which phrase is correctly punctuated? 1. two girls cats 2. two girls cats 3. two girl's cats 4. two girls' cats '​
can anyone help me?? thank you!