sonyah0704 sonyah0704
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 2.25 pounds of grapes is $6.75. the cost of 5 pounds of grapes is $15. find the slope in dollars per pound.

Respuesta :

madisonmilas madisonmilas
  • 21-12-2020
The slope or increase in cost per pound is 3. (1 pound of grapes costs $3).
Answer Link

Otras preguntas

To keep himself occupied while riding the school bus, Adam keeps track of how long, in minutes, each ride to and from school takes over a 2-week period. The mea
I have a business information systems project, I'm stuck on the analysis part. Can anyone help me make a data flow diagram for "network capability" requirement.
How many grams of KI are needed to prepare 250 mL of a 4% KI solution?
CM 2501 Concepts: Which is the stronger axis of the box beam (x or y)? a) X-axis b) Y-axis
The first step in the graphical approach is to set up the objective function and constraints in mathematical format to represent the linear programming problem.
Simplify to a single trig function with no denominator. 11csc^2x-11
Rewrite what comes in the correct form: "Through my presence, while the teacher was experimenting with coloring white Easter eggs, the teacher experimented with
What training and workshops could a company implement in their creation of a DEI project team?
Leah's average for the past three quizzes in history is 84. What must she make on the fourth quiz to increase her average to 88?
Two Men and a Truck is the fastest growing franchised moving company in the US. True or False? 1) True 2) False