genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

Comparing the story of "Prosperine" to the movie The Hunger Games would be an example of which type of schematic connection? text to self text to text text to w
Complete the paragraph about the consequences of the division of post-war Germany.
PLEASE HELP ME OUT HAVE NO CLUE HOW TO DO THIS AND THE ANSWER I NEED IS NOT 60/100 Find an equivalent fraction for the decimal number. In your final answer, in
Need help please anyone ?
f h(x) = 6 – x, what is the value of (h*h) (10)
does skipping breakfast raise the chances of getting type 2 diabetes? im never hungry when i wake up so :/ i dont eat breakfast.(and are any of u game of throne
Base your answer to the following question on the diagram shown and the given information.
Which statement best describes federalism? A. It is the authority to make and enforce decisions based on a written constitution. B. It is the difference in t
PLZ HELP ASAP!!! MARKIN BRAINIEST!!! what were the leaders in ancient China civilization like back then vs now?
A theme park has a ride that is located in a sphere. The ride goes around the widest circle of the sphere which has a circumference of 552.64 yd. What is the su