metziza000
metziza000 metziza000
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-pound sack of flour costs $8. whats the cost per pound

Respuesta :

jack4422
jack4422 jack4422
  • 24-11-2020

Answer:

Your answer is 1.25 stay safe ❤.

Step-by-step explanation:

10÷8 = 1.25

Answer Link
abrikazam
abrikazam abrikazam
  • 24-11-2020

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

8 / 10 = 0.8

Answer Link

Otras preguntas

Which statements describe the importance of the nitrogen cycle to living things? Check all that apply. provides a source of water. It helps cells make proteins.
The value of ksp for silver sulfide, ag2s, is 8.00×10−51. calculate the solubility of ag2s in grams per liter.
Find the probability that in 200 tosses of a fair six-sided die, a five will be obtained at most 40 times.
Heather is a cashier. She can ring up to 12 coustomers in 9 weeks. At this rate how many minutes does it take her to ring up 4 coustomers
A gas has a volume of 300 ml at 300 kpa. what will its volume be if the pressure is changed to 600 kpa?
​________ is an insurance that employers obtain and purchase from private insurance companies or from​ government-sponsored programs. a. relief fund insurance b
The __________ served as underground cemeteries for the roman christians.
Generational cohorts, racial and ethnic diversity, and culture are all considered part of _____ environmental forces.
"which powershell cmdlet shows the connection status for directaccess?"
​a decision maker whose utility function graphs as a straight line is