The price of pears at a farm is $1.41 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of pears? c equals 1.41 over n c = 1.41 + n c = 1.41 − n c = 1.41n

Respuesta :

Answer:

C = 1.41n

Step-by-step explanation:

you have to multiply 1.41 by the weight(n)