752anxa85t 752anxa85t
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

3. 5 bananas cost $2. At this rate, how much do 4 bananas cost?

Respuesta :

1673892
1673892 1673892
  • 23-11-2020

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

Write out a proportion.

5 bananas/$2 = 4 bananas/$x

Simplify the proportion, by cross multiplying.

2 times 4 equals 8, then divide 8 by 5, which will give you our variable x.

8/5 is the same as 1.60, so the cost of 4 bananas will cost $1.60.

Hope this helped,

Philip

Brainliest always appreciated! <3

Answer Link

Otras preguntas

Identify which type of pollution is caused by each os the following activities Meaning Driving cars Oil spills
What phrases describe the Mercator protection? Check all that apply. a) is most commonly used b)sizes most feautures to scale c) presents longitude lines as pa
If you were writing an essay arguing that video games are not distracting or harmful to student learning, which reason would not support that argument? A) Video
can someone help me with numbers 18 and 20? thank you!
What is the area of this composite figure? Please show work.
The acceleration of a sprinter is 10 m/s2. The force exerted on the starting blocks is 650 N. What is the mass of the sprinter? Force = Mass =
25 points!!! Will mark brainliest
The measures of the angles of a quadrilateral are x, x, x + 15 degrees, and x + 45 degrees; x = ? A. 81 B.61 C.71 D.51
At standard ambient temperature and pressure (SATP), a gas has density of 1.5328g/L. What is the molar mass of the gas?
Calculate the missing value