momargardo1225 momargardo1225
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts

Respuesta :

virtuematane virtuematane
  • 23-11-2020

Answer:

$8.3

Step-by-step explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

Answer Link

Otras preguntas

you buy a tv for 428 and must pay 5,5% sales tax what is the new price of the tv
There are equal numbers of protons and electrons in neutral atoms. (2 points) True False
Explain briefly how the Nazca decorated their pots compared to how the Moche did it
What are four similarities between what life was like in the indus valley and what life is like today
whats the answer? what is algebra
a parasitic skin infection a drug to treat
7th grade math help me plzzzz
Here is to all the kids who helped me on my journey i make 80s now and not 50s you all have helped me a lot thx.
Solve (2x+7) - (2x-4)=
. más cómico: George López / Seth Rogen