hudnell hudnell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Hunter bought a package of 24 pencils for $3.12. Write and solve an equation to determine the cost of each pencil in the package.

Respuesta :

Jinglejangle13265
Jinglejangle13265 Jinglejangle13265
  • 23-11-2020

Answer:

24 divided by 3.12=7.69

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The analysis toolpak can be activated through which sequence of steps
What 2 numbers multiply to equal 20 and add to make -9?
What type of phrase is underlined in this sentence?the train will be arriving in an hour or two.The word in bold is the underline sentence!
absolute value 2|4x-1|=6
Did you hear about the two punsters who told a lot of jokes about cats
A tiny spider went up a water spout but was flushed out due to a sudden rainstorm. While getting his bearings together, the spider met a friendly caterpillar wh
Which statements best describes how globalization connects the world?
Using the distrubutive proberty an experstion equvalent to 45+72
What documents were written to persuade people to adopt the new constitution
What is 5 ones and 8 tenths greater than or less than 58 tenths