dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

87.6 ×.14 rounde to the nearest hundredth is
HELP!!!! How would you find out the gradient of the line y=4x+1 and y= -3x+10
What is (am) past participle?
What effect did the burning of Baghdad in 1258 have on the Islamic Empire?
How did the introduction of the horse to North America by the Spanish change the lives of Native Americans?
Compared to other nationwide networks, Univisión ranks ________________ in size.
Subject-verb agreement is an example of which communication characteristic? a. Communication is complicated. b. Communication follows rules. c. Communication
Which line from President Reagan’s Address at Moscow State University shows that one purpose of the speech was to build connections between the Soviet Union and
please help What is the degree of comparison of the underlined modifier? For us, watching a game live was the (most amazing) experience of all.
On which kinds of goods do governments generally place price ceilings?