loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 toothpaste tubes cost 40.50 how much does one tube cost?
​

Respuesta :

snipezzfcvegas
snipezzfcvegas snipezzfcvegas
  • 21-11-2020

Answer:5.78

Step-by-step explanation: It is 5.78 bc do 40.50 divided by 7 and you will get your answer

Brainliest please???

Answer Link
eesha399
eesha399 eesha399
  • 21-11-2020

Answer:

Each tube costs about $5.79.

Step-by-step explanation:

To find the cost of each tube, divide the total cost by the total number of toothpaste tubes.

40.50/7 = 5.785714286 which approximates to 5.79

Answer Link

Otras preguntas

is 7/8 close to 0 or 1 or 1/2
Which of these involves only a physical change? * O baking a cake a rusting bicycle O adding sugar to tea Oa banana turns brown
Describe the zeroth law of thermodynamics and its application in thermometers.
the sum of the quotient of x and y and the quotient of x-23 and y+12 find the value if x=3 and y=-7
hi pls pls help my bsf is going to fail this exam she needs help. find the variable extension of x. 16x^2- 4y^2 = 64 i’ll give brainliest whoever solves it righ
At a high-end restaurant, a meal with a 22% tip costs $179.11. What was the original cost of the meal?
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
8. The table shows how many pages Andy reads. Does Andy read at a constant rate? Explain. 20 30 40 10 50 Time (min), x 9 4 10. 15 20 Pages, y 34
Writing the hypothesis in the "if" and "then" format makes it
Inventory sheet A shows 256 ounces of ketchup. Inventory sheet B shows two gallons of ketchup. You tell your employee to use ounces from now on, but which sheet