cudderlover
cudderlover cudderlover
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of rolled oats can be bought for $4.40?

Respuesta :

itsvanessalopez itsvanessalopez
  • 26-10-2020

Answer: 16 ounces

Step-by-step explanation: you can only afford 1 pound with $4.40

Answer Link
hblalock84 hblalock84
  • 23-08-2021

Answer:

8.8oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the benefits of cardiovascular exercise?
how many 3/7 are there in 6
Solid lithium and chlorine gas are produced by the decomposition of solid lithium chloride . Write a balanced chemical equation for this reaction.
Basically all media aims to ___________________ an idea or product.
A bag contains 9 marbles: 2 are green, 3 are red, and 4 are blue. Laura chooses a marble at random, and without putting it back, chooses another one at random.
Item 10 Your family has decided to put a rectangular patio in your backyard, similar to the shape of your backyard. Your backyard has
George has to pay $30 in taxes for every 100 dollars that he earns. last summer he earned $3,680. how much did he earn
what was the reason of world war 2
How did lloyd george of england and clemenceau of france believe that the losers should be treated?
The Highway Transportation System ___________. A. facilitates the efficient movement of people and goods throughout the U.S. B. keeps traffic moving slowly C. r