kaci3pr3tty kaci3pr3tty
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought the following items at the farmer's market: 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?​

Respuesta :

BibiG BibiG
  • 23-10-2020

Answer:

.30 cents.

Step-by-step explanation:

1.80/6 = .3. You divide the total cost by the object to get the cost per object. Hope this helps!

Answer Link
kfireskull1
kfireskull1 kfireskull1
  • 23-10-2020

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of an ear of corn

6x=1.80

x=0.30

Answer Link

Otras preguntas

true or false The Dutch enjoyed bowling, ice skating, and sledding.
Mya applied the distributive property to write the equivalent expressions below. 45 + 72 = 9(5 + 9) What is Mya’s error? Mya did not write the common factor in
A 12-foot high ladder reaches a tree limb when it leans at a 36 degree angle with the ground. Approximately how far away is the base of the ladder from the tree
Which best explains how the overproduction of goods in the 1920s affected consumer prices and the economy? Prices fell as consumer demand increased, and the eco
Simplify 15.6 divided by negative 3..
What is the value of x in the equation 3(2x + 8) = 0? –8 –4 4 8
What is the remainder when (x3 − 7x2 − 18x + 42) is divided by (x + 3)?
Solve for x: −4|x + 5| = −16
If two dice are rolled, what is the probability that one of them shows a 6 and the sum of the dice is an odd number? 1/6 5/36 1/12 1/4
If the lake is 60 miles away and Rene is driving at 40 miles a hour the whole time how long will it take for her to get to the lake