vidalkaren910 vidalkaren910
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A bagel costs $2.15 and cream cheese
costs $0.75. If you buy milk for $2.00, is
$5.00 enough to cover the cost of all
items? Explain.

Respuesta :

1azariahholt
1azariahholt 1azariahholt
  • 23-10-2020

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

You do have enough money because 2.15+0.75+2.00 is = to 4.90 and we know that 4.90 is less than 5.00

Answer Link
Stuccoquality
Stuccoquality Stuccoquality
  • 23-10-2020
Yes, because the total cost would be $4.90. If you pay with a 5 dollars bill then you would have $0.10 left over after you have purchased all those items
$2.15 + $0.75 = $2.90
$2.90 + $2.00 = $4.90
Answer Link

Otras preguntas

2 dice are rolled. What is the probability that the sum of the numbers rolled is a number greater than or eaqual to 5
tina and jim work at a different car wash. tina is paid $37 per day plus 1.50 for each car she washes. jim is paid $40.00 per day plus 1.00 for each car she was
Simplify the expression 14+2y+3-6y
discuss how fossils provide evidence of change from the earliest life forms to those alive today
what are some characteristics for simplest form
Anne bought a necklace for each of her three sisters. She paid $7 for each necklace. Suppose she had $9 left. Write and solve an equation to find how much money
How long does a horse take to run a distance of 6 miles at 16 miles/hour
What is the average of 22,28,and 25.
Simplify the expression 14+2y+3-6y
A CABLE COMPANY CHARGES $25 PER MONTH AND $5 FOR EVERY PAY-PER-VIEW MOVIE ORDERED. WRITE THE EQUATION THAT REPRESENTS THE SITUATION,LET B represent the total bi