Jakiyhahaynes
Jakiyhahaynes Jakiyhahaynes
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pencils cost 3.44. What is the unit rate if one pencil?

Respuesta :

ShreedharJagtap
ShreedharJagtap ShreedharJagtap
  • 23-10-2020
Given:
The cost of 8 pencils = 3.44

So, to find the cost of one pencil we divide 3.44 by 8.
This comes out to be 0.43, which is your final answer.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

1. Lisa walked 48 blocks in 3 hours _________blocks per hour 2. Gordon can type 1,800 words in 25 minutes. _________words per minute
Each statement is true of the Enlightenment EXCEPT: A. They provided the religious basis for representative democracy. B. They formed new ideas on monarchy and
whst number is 20% higher than 30
Subtract use model if needed (9x+5) - (4x+3)=
Why is synthetic resin preferable to natural resin?
ways tadpoles are different from frogs
Do prokaryote And eukaryotes and viruses have liquid cytoplasm
What is smaller than one cell
The prevailing economic theory of the late eighteenth century was? mercantilism free enterprise navigation tax
Earth’s rotation causes surface currents in the Northern Hemisphere to A) curve clockwise B) move in straight lines. C) curve counterclockwise. D) move in di