inugeets2134567
inugeets2134567 inugeets2134567
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

5kg of food is £45 jim buys 3kg how much does it cost

Respuesta :

Kati19
Kati19 Kati19
  • 23-10-2020
Answer
€27
Why
45/5=9
Meaning that for 1kg if food it’s €9
So
9*3=27
Answer Link

Otras preguntas

What is the sales tax for an item that costs $1400 and has a sales tax rate of 75% ?
How do you simplify 28/63?
think about the natural resources near you. what are the things that you made your family decide to live where you do?
Mr.Young had some bottles of apple juice and orange juice. The ratio of the number of bottles of apple juice to the number of bottles of orange juice was 3:2. A
Which of the following statements is true regarding gender equality in Southeast Asia? A. Mao Zedong declared that “Women hold up half the sky.” B. South Kore
What questions would you ask a state representative?
6. Under the English Westminster model, the highest court of appeals is A. a panel appointed by the prime minister. B. the ruling King. C. the House of Commo
Which of the following statements is TRUE about subplots?A.They never give additional information about any main characters.B.Their purpose is to draw attention
what is 54 divided 6 equal blank times 3
what is the value of the 5 in the diameter of a half dollar?