yaredi01 yaredi01
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Johanna’s mom paid $2.40 for a -pound box of cereal. How much would 1-pound of that cereal cost? Sorry I really don’t understand

Respuesta :

33832 33832
  • 23-10-2020

Answer:

It would cost $2.40 because 1 pound is $2.40

Step-by-step explanation:

Answer Link
itskaileyy
itskaileyy itskaileyy
  • 23-10-2020
Since the box is already a pound, we can determine that $2.40 = 1 pound of cereal!
Answer Link

Otras preguntas

what does it means to be less or more dense
At a discount store, items are discounted by the same amount each week. The graph shows the relationship between time and cost of an item with an original cost
which modifiable factor contributes to 10 percent to one's total health? medical care genetics heredity personal behavior
When would the government be allowed to limit what people say?
5 7/10 - 5/18 ______
Which part of the United States government came from Rome? president courts senate assembly
i gave tim 60% of 500$ , how much money i gave tim?
Which country was mostly made up of many ethnic minorities
You buy a new cell phone for $79.99. The sales tax on the phone is 7%. What is the total cost for the cell phone?
how do I write 500% as a fraction and a decimal