imtrshsrrybye
imtrshsrrybye imtrshsrrybye
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Natalie bought 3 cupcakes and 2 donuts for $5.00. James bought 1 cupcake and 2 donuts for $2.40 in the same store. If all cupcakes cost the same and all donuts cost the same, how much does each donut cost?

Respuesta :

avantikac005 avantikac005
  • 23-10-2020

Answer:

$0.55 Per Donut

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what types of story telling are most likely to use sarcasm or a humorous play on words
What is the difference between compound, element and mixture?
People seek to __________, making choices that give them the greatest benefits at the least cost.
Someone please help me with this math question!
Essay on 'Small act of kindness can make a big difference'
key facts for heidi that will come in the exams or revision questions that will be helpful
Please help. Show work. Thank you all so much if you answer
In several of the selections in this unit, immigrant parents play an important role. How does the fact that some of these parents are immigrants affect their ch
the product of x and 5 plus 2
2(3x – 5) = 8 What is X?