lowkeyhawa lowkeyhawa
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

3) Ice cream is on sale at the store. It costs $3.00 for 2
cups of ice cream
How much does it cost for 1 cup of ich cream?
(the unit rate)

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$3.00/2=$1.50 per cup

Answer Link

Otras preguntas

The height , H , in feet of an object above the ground is given by h(t)=-16t^2+64t+190 , where t is the time in seconds . What is the height of the object after
which figures can be precisely defined by using only undefined terms? check all that apply. a.angle b.arc c.circle d.line segment e.parallel lines
All of a sudden, the pilot saw a break in the clouds. This was his chance to fly out of the storm. He leaned forward on the throttle, and the plane surged forwa
____ is the process by which internal environments of an organism are regulated.
How do you find the area of an object?
Which is the best strategy for avoiding chronic diseases caused by a high-calorie diet? A. Remove all fats and sugars from your diet and exercise daily for an h
How many bits are in one dollar
For how many years did slavery last?
30minutes divided by 5hours
Find the ratio in simplest form. 15 minutes to 2 hours 1/8 2/15 15/2