mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

What was the impact of Pseudoscientific ideas of Race on Jewish Nation by the Nazi Germany during the period 1933 to 1946?​
Keeping records of employment training is important if your establishment ever needs to provide proof of training in court. False True
who was the first president of somalia ​
ead the excerpt from "The Scarlet Ibis." There is within me (and with sadness I have watched it in others) a knot of cruelty borne by the stream of love, much a
Determine the solution set of (x-4)^2 = 12
is equivalent to 16 Superscript three-fourths?
According to Money magazine, Maryland had the highest median annual household income of any state in at (Time website). Assume that annual household income in M
Given the triangle below, what is m B, rounded to the nearest tenth?
Use the function below to find f(2). f(x) = 1/3 • 4*
True or false? A counterclaim must disagree completely with your claim. True O False